Rekrutacja

W poprzednim wpisie nadmienilem ze departamenty/dystrykty strazy w USA dzialaja niezaleznie od siebie. Z ta niezalezna dzialalnosca wiaze sie to ze procesy rekrutacji moga sie znacznie roznic pomiedzy departamentami/dystryktami.

W moim dystrykcie wyglada to tak:

Aby zostac ochotnikem trzeba sie zglosic do komendanta remizy w obrebie dzialania ktorej sie mieszka. Komendant przeprowadza rozmowe wstepna, podpisuje dokumenty i wysyla kandydata do biura dystryktu. W biurze pobieraja odciski palcow w celu sprawdzenia przeszlosci kryminalnej i wysylaja kandydata na test sprawnosciowy i badania medyczne. Po przejsciu tego etapu kandydaci kierowani sa do akademi strazackiej. Szkolenie to organizowane jest przez dystrykt i trwa pol roku. Zajecia odbywaja sie dwa razy w tygodniu. Akademie strazacka mozna zaliczyc tez na odpowiednim kursie na uniwersytecie ale wtedy placi sie za nia z wlasnej kieszeni ale z certyfikatem jej ukonczenia nie trzeba przechodzic tej organizowanej przez dystrykt. Po ukonczeniu akademi i zaliczeniu egzaminow praktycznych i teoretycznych kandydat otrzymuje certyfikat Firefighter 1 wazny w calym kraju i odsylany jest do swojej jednostki na okres probny. Po kilku miesiacach nastepuje zaprzysiezenie na strazaka i w tym momencie mozna zaczac wyjezdzac do wezwan.

Aby zostac zawodowcem w moim dystrykcie trzeba miec zaliczona akademie strazacka i posiadac certyfikat Firefighter 1 oraz miec co najmniej stopien EMT- Advanced w ratownictwie medycznym. Kandydaci najpierw maja test z wiedzy pozarniczej i medycznej, nastepnie przechodza test sprawnosciwoy CPAT, a potem sa wzywani na rozmowe kwalifikacyjna. Kadndydaci ktorzy przejda ta czesc rekrutacji umieszczni sa na liscie kandydatow wedlug wynikow testu pisemnego. Z tej listy dowodztwo wzywa kandydatow na rozmowy kwalifikacyjne gdy pojawia wolne stanowisko w dystrykcie. Lista wazna jest przez dwa lata. Jesli kandydat zostanie wezwany to dalej wysylany jest na testy medyczne oraz sprawdzana jest jego przeszlosc kryminalna. Po zatrudnieniu kandydat pozostaje na rocznym okresie probnym po ktorym nastepuje zaprzysiezenie na strazaka.

Test CPAT wyglada tak:

– kandydat zaklada kask, rekawice i kamizelke wazaca 23 kilogramy.

Pierwsza przeszkoda to schody ruchome. Przed wejsciem na schody na ramiona kandydata zakladane jest dodatkowe 12 kilogramow. Nastepnie wchodzi sie na schody i po 20 sekundach rozpoczyna sie test. Schody przesuwaja sie z predkoscia jednego stopnia na sekunde i ta czesc testu trwa 3 minuty. Po zejsciu ze schodow idzie sie 26 metrow do kolejnej przeszkody

Druga przeszkoda polega na przeciagnieciu weza na odleglosc 22 metrow nastepnie jest zakret 90stopni i kolejne 8 metrow. na koncu tego dystansu znajduje sie pole w ktorym nalezy kleknac i przeciagnac do siebie 16 metrow weza.  PO zakonczeniu tego zadania przechodzi sie 26 metrwo do kolejnej przeszkody.

Trzecia przeszkoda polega na przeniesieniu pily lancuchowej i pily tarczowej n aodleglosc 45 metrow. Po zakonczeniu tego zadanie nalezy przejsc kolejne 26 metrow do przeszkody numer cztery

Czwarta przeszkoda polega na podniesieniu 8 metrowej drabiny i postawieniu jej przy scianie a nastepnie rozlozeniu i zlozeniu jej wzdluz sciany. Po przejsciu 26 metrow dochodzi sie do piatej przeszkody.

Piata przeszkoda – symulacja wywazania drzwi. Nalezy mlotem o wadze 5kg uderzac w cel znajdujacy sie na wysokosci 1metra az do uslyszenia sygnalu dzwiekowego. Nastepnei nalezy przejsc 26 metrow do kolejnej przeszkody

Szosta przeszkoda – Tunel o wysokosci 90cm, szerokosci 120cm i dlugosci 20metrow z dwoma zakretami 90s stopni i przeszkodami wewnatrz. Po kolejnych 26 metrach dochodzimy do siodmej przeszkody

 

Siodma przeszkoda -przeciagniecie manekina wazacego 75 kilogramow na odleglosc 11 metrow nawrot wokolo beczki i powrot z manekinem do lini startu. I kolenje 26 metrow do nastepnej przeszkody.

Ostatnia osma przeszkda to o symulacja przebijania i zrywania sufitu. Polega na trzykrotnym podniesieniu metalowych drzwi wazacych 27kg i pieciokrotnym pociagniesu w dol dzwigni na ktorej drugim koncu jest ciezarek o wadze 36kg i taki zestaw powrarza sie cztery razy.

Po przejsciu ostatniej przeszkoday nastepuje zatrzymanie stoperow i trzeba sie zmiescic w czasie 10m20sek. Wyniki testu podawane sa w formie zaliczone/niezaliczone i na ostatecznym wyniku nie ma zapisanego czasu jaki uzyskal kandydat. W wielu stanach istnieja centra ptrowadzone przez sytrazakow ktore wydaja certyfikaty przejscia testu CPAt ktore wazne sa podczas rekrutacji przez rok i uznawane sa przez wiele dystryktow/departamentow.

Czesc dystryktow/departamentow przeprowadza wlasne testy sprawnosciowe ktore sa dosc podobne do CPAT

Aby startowac do naborow w strazy w USA potrzebna jest conajmniej zielona karta a wiele dystryktow/departamentow wymaga nawet obywatelstwa USA.

Zdarzaja sie departamenty/dystrykty rekrutujace kandydatow ktorzy nie maja zadnych certyfikatow…np Chicago Fire Department. W takim przypadku kandydaci nie zdaja testow z wiedzy pozarniczej/medycznej tylko testy dla pracownikow rzadowych sprawdzajace ogolna wiedze(matematyka, fizyka, slownictwo, czytanie ze zrozumieniem itp). Po przejscu rekrutacji kandydaci wysylani sa do akademii strazackiej podczas ktorej czesto sa skoszarowani.

Wiele departamentow ma tez limit wieku dla kandydatow – w naszym dystrykcie trzeba miec skonczone 18 lat zeby byc ochotnikiem i 21 zeby zostac zawodowcem i nie ma gornego limitu wieku.

Uprzedzajac pytania….w USA podczas naboru nie sa brane pod uwage polskie szkoly pozarnicze ani lata sluzby w polskiej strazy. Wynika to z roznic taktycznych, systemowych i sprzetowych miedzy polska a amerykanska straza pozarna.

 

Pozdrawiam!

StrazakUSA

 

Dodaj komentarz