Zrob to sam – czyli montaz kolimatora

W ostatnim czasie nastapilo kilka zmian w moim wyposazeniu. Do pracy wchodzi miedzy innymi Glock z kolimatorem.

O tym dlaczego zdecydowalem sie na zmiane broni sluzbowej na Glocka zrobie niebawem film ktory dostepny bedzie na moim kanale YOUTUBE

Po zakupie Glocka i kolimatora RMR firmy Trijicon nadszedl czas jego montazu. Jako ze w tej kwestii jestem kompletnym nowicjuszem postanowilem zasiegnac rad u doswiadczonego „glokowca” Z pomoca przyszedl mi Zohan znany miedzy innymi z fanpagea Z-TAC . Zohan poza ogarnianiem Glockow zna sie na wielu innych rzeczach zwiazanych ze strzelectwem…polecam jego fanpagea i kursy!

Po konsultacji z Zohanem dokupilem kilka niezbednych czesci i bylem gotowy do zlozenia puzzli w jedna calosc.

Tu wszyskie potrzebne czesci…czyli zamek Glocka, kolimator, plytka montazowa C+H Precision Weapons, plytka uszczelniajaca Trijicon:

Dlaczego taki a nie inny wybor komponentow?

RMR – bo to jedyny dopuszczony do uzytku kolimator w moim biurze szeryfa

Plytka C+H – w przeciwienstwie do oryginalnej plytki Glocka, plytka C+H ma kilka zalet:

– Jest dokladnie wycinana metoda CNC a nie odlewana jak jej Glockowy odpowiednik

– Zapewnia cztery punty podparcia RMRa a nie dwa jak plytka Glocka

– Eliminuje szpary miedzy zamkiem a prezednia i tylna plaszczyzna RMRa

– W zestawie ma sruby montazowe o polepszonej wzgledem Glocka jakosci.

Plytka uszczelniajaca Trijicon – bo zapewnia dodatkowe uszczelnienie elektroniki kolimatora

Tu widzicie porownanie plytek montazowych. Na gorze Glock na dole C+H:

Plytki sa tej samej grubosci…ale miejsce na sruby mocujace kolimator do plytki C+H jest dwa razy dluzsze niz w przypadku plytki Glocka dzieki zastosowaniu stalowych wkladek:

Tu dolna czesc plytki C+H po zamontowaniu wkladek:

Tu wyraznie widac o ile dluzsze sa te wkladki w porownaniu do gwintow montazowych na plytce glocka. Wystajace wkladki sluza tez jako dwa daodatkowe punkty kotwiczace RMRa:

Co wazne – punty kotwiczenia RMR na plytce glocka(te dwa wystajace „bolce”) sa mniejsze niz otwory w RMR co powoduje ze RMR ma luz. Te same punkty na plytce C+H sa idealnych rozmiarow i RMR siedzi na nich bez zadnych luzow.

Tu plytka juz po zamontowaniu na zamku. Sruby oczywiscie wkleilem na dostarczony w komplecie klej do gwintow, ale mozna tez zastosowac czerwonego Locktite 222. Jak widzicie sruby po dokreceniu oznaczylem markerem. Pomaga to w ocenie podczas przegladow czy sruby sie nie odkrecily.

Na plytke montazowa zalozylem plytke uszczelniajaca Trijicon. Jak widac jest ona idealnie plaska co zapewnia doskonale przyleganie uszczelek RMRa:

I na koniec zalozylem kolimator. Tu rowniez zastosowlem klej do gwintow oraz zaznaczylem sruby markerem…jeden rzut oka pozwoli w przyszlosci ocenic czy sruby sie nie poluzowaly.

Na ponizszych zdjeciach wyraznie widac jak plytka C+H wyeliminowala odstepy miedzy zamkiem a przodem i tylem kolimatora:

No ale co daje ta eliminacja odstepow? Otoz kolimator podczas pracy zamka siedzi sztywno na plytce a brak odstepow zapobiega jego przesuwaniu sie w przod i tyl. Takie przesuwanie na oryginalnej Glockowej plytce doprowadza czesto do zerwania srub mocujacych i odpadniecia kolimatora.

A tak przezentuje sie calosc gotowa do dzialania:

Calosc prac zajela mi okolo 45 minut. Po skonczeniu bron zostala odlozona na 24 godziny w celu dokladnego wyschniecia kleju do gwintow.

Jesli macie jakies pytania to chetnie odpowiem na nie w komentarzach.

Dzieki za dotrwanie do konca wpisu!

Pozdro!!

SzeryfUSA

17 komentarzy

  1. Wszystko to ładnie bo kolimator ma swoje zalety. Ma jedną wadę która niestety spowodowala że zrezygnowałem z niego mianowicie przy dużej wilgotności bądź też deszczu oddanie celnego strzału staje się dużym problemem.

    Polubienie

    1. Nie prawda jest ze podczas wilgotnosci czy deszczu oddanie celnego strzalu z kolimatorem jest problemem. Wystarczy odpowiedni trenieng. Jednym ze sposobow jest zajlejenie produ kolimatora tasma papierowa, tak by nie bylo nic przez niego widac. I nauka celowania przy pomocy obu otwartych oczu. Stosujac taka technike moza bez problemu trafiac nawet gdy kolimator jest kompletnie zasloniety/zalany kroplami wody.

      Polubienie

  2. Ciśnie się pytanie, dlaczego w USA – kraju marek broni, broni dobrej, lepszej i najlepszej, policjant/szeryf wybiera austriackiego Glocka?

    Polubienie

    1. A jaką „amerykańską” broń zaproponowałbyś amerykańskiemu policjantowi? „Kraj marek broni” ma tylko jeden „amerykański” model: S&W M&P…

      Polubienie

  3. Cześć,

    Nie mam konta na FB, YouTube dlatego tutaj napisze. Bardzo podobają mi się Twoje filmy i materiały. Dziękuję za rozsądną i konkretną relację z aktualnej sytuacji z USA – potrzebuje takich głosów w czasach natłoku kłamstw z mediów.

    Polubienie

  4. Czy możesz sobie wybrać dowolną broń, czy może masz wybór tylko z tego co jest na stanie? Jak odbywa się zakup broni i kto ewentualnie może wybierać co ma być na tym stanie?

    Polubienie

  5. Próbowałem znaleźć płytkę w Polsce, niestety lipa, a wysyłka z USA średnio możliwa. Trochę smutno, bo mój Holosun wyleciał z zamka i przydzwonił mi w czoło. Z tego co poszykalem na „jutubach”, to ta płytka problem „wylatających” kolimatorów eliminuje.

    Polubienie

  6. Kupiłem taką płytkę pod Holosuna 508T. Niestety po 250 szt. wyrwało mi go z zamka. Tuleje z gwintem zwyczajnie zerwało, ale śruby w nich zosały. Tak dziwne, że aż niewiarygodne. Trochę lipa, bo nawet reklamować nie ma jak ponieważ zakup w Polsce był niemożliwy i musiałem kupić w USA (też się sporo gimnastykują c). :/

    Polubienie

Dodaj komentarz